Дали едноминутното мълчание е достатъчно, за да си помислим и припомним? Дали воят на сирени достига до всяко ъгълче на националното ни съзнание? Дали със сведени глави, или с поклон доземи да благодарим на предците си?
Най-голямата благодарност е паметта, най-голямото признание е това да я предаваме в поколенията. Не като класен урок, не като числа и факти, а като завети и ценности.
Днес 150-годишнината от гибелта на Ботев и четата му бе почетена пред паметника на поета революционер. В програмата, подготвена от НЧ „Светлина-1939“, участие взеха децата от Детска градина „Веселушко“с ръководител Рада Петрова, учениците от Основно училище „Христо Ботев“и възпитаниците на Детска театрална студия „Светулка“. Водещата на възпоменателната церемония Донка Китанова и директорът на ОУ „Христо Ботев“ Петка Златинова докоснаха всички със силните си слова за Ботев и делото му.
„Ботев беше огънят! Геният, който успя да събере в едно силата на словото и остротата на сабята. Неговите стихове не се четат просто с очи. Те се усещат с пулса, те кънтят в гърдите ни като камбанен звън. Ботев не чакаше свободата. Той я потърси – с оръжие в ръка и начело на двеста юнаци. Той не водеше просто чета, той водеше духа на една събудена нация. Днес е денят на всички онези знайни и незнайни българи, които в тъмните векове на робството запазиха вярата си и за които думата „Отечество“ стоеше по-високо от оцеляването“ –това бе малка част от въздействащото слово на Петка Златинова. В края на празника бяха поднесени венци и цветя пред сина на майка България. Ритуала уважиха кметът Иван Алексиев, председателят на Общински съвет Адам Адамов, заместник-кметът Янчо Илиев, общински съветници, общественици и жители.













