ДЕЧКО СТОЕВ (1919 – 2004)
Художник, творец и педагог
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №67/25.04.2000 г.
Дечко Стоев е чедо на Балкана. Роден е на 31 май 1919 година в село Търничане (днес община Павел баня). Гимназия завършва в Карлово, а през 1946 г. и Художествената академия със специалност „Монументална живопис”. Разпределен е на работа в Народния театър, но младият художник избира уюта и морето на малкия град.
Повече от едно десетилетие преподава рисуване и химия (1948-1960) в поморийската гимназия, а от 1959 г. се измества в Учителския институт – Бургас. Емоционалната връзка с Поморие обаче запазва до последния си дъх.
Творческото наследство на Дечко Стоев е голямо и разнообразно. Негови са били трите монументални работи върху сградата на „Победа“ – Бургас, върху сградата на Техникума по обществено хранене – Бургас и върху сградата на полицейското управление – Поморие. В актива си има и множество самостоятелни изложби.
Дечко Стоев е един от най-щедрите дарители сред майсторите на четката. Негова е и идеята, подплатена с внушителен брой картини, предоставени съвсем безкористно – за създаване на художествена галерия в Поморие.
ЩЕРИОН ВАСИЛЕВ (1948 – 2020)
Основоположник на хандбала в Поморие
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №231/05.10.2001 г.
Хандбалът в Поморие започва развитието си преди повече от 40 години благодарение на спортните хъс и дисциплина на основоположника му Щерион Василев. От 1974 г. до 1979 г. той участва като финалист в редица републикански първенства и признанията за постигнатите успехи не закъсняват. В Бургас, Велико Търново и Хасково Щерион Василев е награждаван с медали за особени заслуги в развитието на хандбала в България – първа степен.
През 1998 г. е удостоен с награда от Българската федерация по хандбал за цялостния си принос в областта на този спорт. По случай 55-годишнината на БФХ, Василев отново получава признание за своята работа, този път лично от президента на федерацията Росица Бакърджиева.
Момичетата и девойките, израснали под грижите на треньора и съпругата му Александра Василева, по-късно се състезават и при жените.
През юни 2012 г., Поморие отново възроди реномето си на водещ център по хандбал и се завърна сред спортния елит в страната чрез влизането си в „А” РХГ. Безчетни са медалите и купите, които възпитаничките на Щерион Василев са завоювали през всичките тези години.
Д-Р АНДРЕЙ ПРОДРОМОВ (1923 – 1998)
Заслужил лекар и общественик с принос за развитието на калолечението и медицинския туризъм в Поморие
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №309/17.04.2002 г.
Д-р Андрей Продромов е роден на 20 май 1923 година в Поморие. Основното си образование получава в родния си град , а средно – в мьжката гимназия в Бургас. През 1943 г. е арестуван и осъден за нелегална антифашистка дейност.
През 1952 г. завършва медицина, през 1958 г. придобива специалност „Вътрешни болести“, а през 1959 г. – специалност „Ревмокардиология“. Работи като главен лекар и завеждащ „Вътрешно отделение“ на Околийската болница в Поморие. От 1969 до 1989 г. е главен лекар на Санаторно-курортен филиал – Поморие. С негово активно съдействие са построени и открити Курортна поликлиника с калолечебница, Медицински пансионат – 1972 г. и Санаториум на М3-1983 г. и са организирани първите конференции по балнеология и калолечение в града ни.
Като многопластова личност д-р Продромов се интересува и изследва всичко, свързано с родния му град: от историята на Анхиало, описана накратко в брошурата му „Поморие – морски калолечебен курорт“, до пребиваването на поета Яворов в Поморие, на което посвещава своя монография. Написал 18 книги, между които: учебници, клинични изследвания, научно-популярни брошури и редица статии във връзка с лечебното солено езеро и проблемите на морския плаж. Има публикации в авторитетни издания в чужбина.
Д-р Продромов е награждаван с много ордени, медали и значки, а през 1983 г. му се присъжда званието „Заслужил лекар“. Избиран е многократно за общински съветник и съдебен заседател. Има личен фонд в Държавен архив, съдържащ неговото творчество, коренспонденция. документи, награди и снимки. Той изцяло посвещава живота, енергията и инициативността си за развитието на калолечението и медицинския туризъм в Поморие.
Д-Р НИКОЛА ГРОЗЕВ (1919 – 2001)
Лекар и общественик с принос за развитието на болницата в Поморие
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС № 454/04.04.2003 г.
Д-р Никола Х. Грозев е легендарен хирург, чието име се споменава с благодарност в разказите на десетки хора, оцелели в комунистическите лагери и затвори благодарение на неговата лекарска помощ и виртуозни хирургически операции, извършени с подръчни средства.
Роден е на 24.05.1919 г. в с. Злати дол, област Хасково. Основно образование завършва през 1932 година в родното си село. Диплом за средно образование получава от II мъжка гимназия в град Велико Търново и следва медицина в София.
Веднага след като завършва през 1943 г. е мобилизиран като лекар във войската. Участва в първата и втората фаза на Отечествената война до уволнението си през февруари 1945 г. Тогава бива въдворен в Трудово възпитателно училище за няколко месеца. По-късно бива осъден и на осем години затвор заради опозиционна дейност. Освободен е през 1954 г. и започва работа като хирург в Окръжна болница – Бургас. Година след това е преместен в Поморие, където работи като завеждащ хирургичното отделение на болницата в продължение на 27 години.
Д-р Никола Грозев проявява висока принципност и взискателност, издига авторитета и популярността на отделението. Полага изключително внимание към обучението на младите кадри. Като лекар и общественик д-р Грозев работи за подобряване на материалната база на болницата. Повече от 20 години е председател и на общинския комитет на Българския червен кръст.
Награждаван е за заслуги към здравеопазването и обществената си активност: Отличник на МНЗ, Заслужил деятел на БЧК Медал – 100 г. БЧК, Медал – 25 г. Гражданска защита. Д-р Николай Грозев е с категоричен принос за утвърждаването на демократичните процеси в Общината.
Д-Р СИМЕОН БАЧЕВ (1922 – 2008)
Доктор с редица изобретения, рационализаторски предложения и научни изследвания
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС № 454/04.04.2003 г.
Д-р Симеон Г. Бачев е роден на 30.03.1922 г. в с. Вировско, Врачански окръг. Трудовата си дейност започва като военен лекар в Поморие през 1950 г., а 3 години по-късно е назначен за асистент в ИСУЛ – Катедра по фармакология. От 1968 до 1975 г. е ръководител на Лаборатория по фармакология при Фармацевтичния факултет на Медицинска Академия. Не след дълго е преназначен и в секцията по експериментална стоматология на Стоматологичния факултет в София.
Д-р Бачев е кандидат на медицинските науки. В продължение на 12 години, той чете лекции в ИСУЛ пред специализиращи стоматолози. Цялата му научна дейност е систематизирана в 74 научни труда, има три изобретения и две рационализации.
Научната дейност на д-р Бачев е била насочена главно към изучаване и изследване биологичните и лечебни качества на матерната луга от Поморийското езеро. Защитил е дисертация в тази област и години наред е бил единственото компетентно лице в тази сфера. На базата на тази луга докторът разработва и внедрява зъбната паста Поморин, препарата Вулнузан за лечение на гнойни и атонични рани, както и препарата „Полиминерол“. През 1977 г. Бачев внедрява и Беналгин – препарат с антигенично и антиневритно действие.
ВЕСЕЛИН КАЛЪЧЕВ (1932 – 2005)
Художник, фотограф и творец, изработил емблемата на Поморие
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №895/20.07.2007 г.
Веселин П. Калъчев е роден в Поморие на 18 Февруари 1932 г. Основното си и средно образование получава в родния си град. Приет е в Националната художествена академия „Николай Павлович“ като студент по скулптура и през 1959 г. завършва с пълно отличие.
От 1959-1960 г. работи като художник и фотограф, в ателието на баща си Петър Калъчев. През този период изработва най-добрите си скулптурни паметници.
Веселин Калъчев работи като преподавател в СПТУ „Алеко Константинов“- Поморие и като художествен оформител /фоторепортер в редакцията на общинския в-к „Партизански завет“ и „Глас“. Участва в много общински, окръжни, национални изложби и пленери. Прави няколко самостоятелни експозиции: скулптура, графика, живопис и акварел.
Калъчев изработва емблемата на град Поморие и прави проекти на редица пластики и конструкции с художествен и монументален характер.
Със своя талант, изключителна скромност и професионална приемственост трите поколения художници Калъчеви оставят огромно фото наследство, гордост на Поморие.
ЦАНКО ЦАНКОВ
Председател на Изпълнителния комитет на Градски народен съвет
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС № 896/20.07.2007 г.
Председател на Изпълнителния комитет на Градски народен съвет от 25 ноември 1960 година до 7 юни 1976 година.
.
.
СВЕЩЕНИК ДИМИТЪР П. МИРЧЕВ (1915 – 2002)
Свещеник в храмовете на Поморие, радетел за вярата и доброто
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №229/13.06.2008 г.
Роден на 10 ноември 1915 в Поморие в семейство на земеделци от голяма фамилия с тракийско потекло. Той е 17-тото дете на родителите си и от малък проявява интерес към пеене в поморийската църква. Завършва гимназия в родния си град и продължава образованието си в Черепишката семинария. На 26 годишна възраст се ръкополага за свещеник.
Около двадесет години от неговия живот са посветени в служба на селата от Поморийска околия, където хората го помнят и до днес. Почти 10 години служи и в Несебър, запознавайки се с историята на всяка построена там църква.
Мечтата му обаче е да бъде свещеник в родния си град. Оставя в Несебър къща, братство, почести и уважение и с радост отдава на Поморие всичките си умения като свещенослужител и цялото си човеколюбие като гражданин. Тридесет и пет години наред той неуморно и неотлъчно служи в църквите на града. За него няма беден и богат, високопоставен или обикновен служител. Той остава верен приятел на хора, които по това време са заемали високи постове в Партията и МВР.
Посещава Съединените Американски Щати и успява да спечели дълбокото уважение на едно от местните еврейски духовни общества в гр. Балтимор. В негова чест признателни членове на това общество посаждат дърво в Израел близо до Йерусалим.
За Отец Мирчев най-голямото богатство бяха вярата и хората, хората на Поморие. За Поморие също бе богатство, че го имаше такъв, какъвто го помнят всички – „дядо поп“, дългогодишен служител на църквата и всеотдаен служител на хората.
Д-Р КОСТАДИН ЗАХАРИЕВ (1924 – 2012)
Уважаван хирург, изявен ерудит и полиглот
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №516/30.04.2009 г.
Д-р Костадин Захариев е роден на 20 септември 1924 г. в Поморие. Завършва френския колеж „Свети Августин“ в Пловдив през 1945 г. Следва медицина в София и започва лекарската си практика в с. Невестино, община Карнобат. През 1953 г. постъпва като ординатор във вътрешно отделение на Районна болница – Поморие. От 1955 г. работи в хирургията, а скоро след това става завеждащ отделение и заема тази позиция до своето пенсиониране.
Д-р Захариев е изключително уважаван от своите съграждани, познат с лекарската си всеотдайност, коректност, добронамереност и висок морал. Изцяло е отдаден на професията си, изявен ерудит и полиглот. Пословично скромен човек , но решителен като специалист, той посветил целия си живот на медицината.
РУСКА МИТЕВА (1926 – 2018)
Основател на Яворовата школа в Поморие, артист, педагог и общественик
Удостоена със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №564/12.06.2009 г.
Руска Митева е родена на 18 октомври 1926 г. в Поморие. Завършва прогимназия в родния си град, Девическа гимназия в Бургас и Институт за детски учителки в София с пълно отличие.
Руска Митева е сред емблематичните личности на града и има изключителен принос в областта на културата. Създател е на балетна школа, куклен театър и театрален състав в общинския детски комплекс /бивш Пионерски дом/. Режисьор-постановчик, сценарист и актриса е в редица спектакли.
Тя е основател на Яворовата школа в Поморие и подготвя десетки рецитатори – носители на награди, грамоти, поощрения и други отличия. Дълги години е ръководител на групи за художествено слово, възпитавайки поколения от отлични актьори.
Животът ѝ, отдаден изцяло на предучилищното възпитание на децата и едновременно на театъра и художественото слово, отрежда нейното място сред бележитите българки на нашето съвремие, които оставят трайни следи в обществения живот. Качествата й на ерудит, отличен педагог, прекрасен режисьор и артист обогатяват галерията от духовни личности, носители на възрожденския пламък и идеал.
В йерархията на своите ценности Руска Митева поставя на първо място уважението към личността. Особено към личността у всяко дете. За нея децата са жизнения тонус на живота ѝ, в тях вижда бъдещето на България.
ГЕОРГИ АНДРЕЕВ (1929 –2011)
Политик, писател и дипломат
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №658/30.10.2009 г.
Георги Андреев е роден на 26 май 1929 година в село Чимос (днес град Ахелой). Още през ученическите си години проявява интерес към литературата. Учи в Поморийската гимназия, а през 1953 година завършва Висшия икономически институт „Карл Маркс“ София (днес Университет за национално и световно стопанство). Там е един от инициаторите за създаване на кръжока „Н.Й.Вапцаров”, където правят първите си стъпки поетите Любомир Левчев и Владимир Башев.
През 1957 година става член на Управителния съвет, през 1962 година – член на Постоянното присъствие, а през 1971 година – секретар на Постоянното присъствие на БЗНС. От 1971 до 1973 година Андреев е заместник-председател на Държавния съвет, където оглавява Съвета по външните отношения. След това е министър на информацията и съобщенията в първото правителство на Станко Тодоров (1973-1976). По-късно става секретар на Националния съвет на Отечествения фронт и посланик на България в Норвегия и Исландия.
След 2002 година Андреев публикува няколко художествени книги. Член е на съюза на българските писатели. Като виден държавен ръководител съдейства за изграждане на инфраструктурните проекти не само на територията на Поморйиска селищна система, но и на целия Бургаски кръг.
ПРОФ. ВЕСЕЛИН ПЕТКОВ
Световно признат учен и изследовател
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №1071/26.07.2011 г.
Проф. Веселин Петков е роден на 29.09.1942 г. в семейство на преподаватели по математика. Баща му бил учител в поморийската гимназия, в която учи и Петков до 18-та си година.
Завършва Факултета по математика към Софийския университет с най-висок успех през 1967 г., а 5 години по-късно защитава дисертация и получава докторска степен по математика във Факултета по математика и механика на Московския университет.
Става доктор на математическите науки в СУ, избран е за професор в Института по математика на БАН и е първият ръководител на секция ”Математическа физика”.
През 1989 става професор в Университета в Бордо, Франция. Преподавал е и във Физическия факултет на Johannes Kepler университета в Линц, Австрия, преди да се премести в Монреал през 1990 година. През 2000 г. получава най-високата титла професор „classe exceptionnnelle”. От 2009 е почетен член на Института по математика.
Проф. Петков е един от основателите и настоящ директор на Института за фундаментални изследвания „Херман Минковски“ в Монтреал, Канада. Институтът има за цел създаването на стратегия, основана на успешните методи, довели до най-големите открития във физиката.
Изследователската дейност на проф. Веселин Петков и приносът му за развитието на науката са високо оценени и световно признати.
ПРОФ. Д-Р ИВАН КОЧЕВ
Езиковед, диалектолог и фонолог
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №1072/26.07.2011 г.
Иван Кочев е роден на 2 февруари 1935 г. в град Поморие, в родолюбиво семейство на учител, преселник от град Струга, Македония. Потомък е на известните възрожденски фамилии Хаджови и Миладинови.
Завършва българска филология през 1957 г. в Софийския държавен университет. През 1957-1960 г. е редовен аспирант в Института за български език при Българската академия на науките. Защитава дисертация през 1974 г. През 1975 г. се хабилитира в БАН, като същевременно чете лекции по българска диалектология в Софийския университет.
От 1995 г. е професор в Югозападния университет „Неофит Рилски“, където чете курс по българска диалектология, както и редица други курсове.
Основни научни области, в които работи, са: българска диалектология, българска фонология и фонетика, балканско и славянско езикознание. Съавтор и редактор в „Български диалектен атлас“. Участвал е в международни славистични, балканистични и българистични конгреси, както и на Световния конгрес на лингвистите в Букурещ.
Работи в Института за български език при БАН до 1995 година. Ръководител на Секцията за български диалектология и лингвистична география. Заместник-директор на Института (1978-1988). Избиран е за заместник-директор на Македонския научен институт (1990-2008).
ПРОФ. ДМН. НИКОЛАЙ ЯНЕВ
Изтъкнат математик с международно признание
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №1073/26.07.2011 г.
Проф. дмн. Николай Янев е един от най-изтъкнатите български математици, получили международно признание, с над 120 научни статии в най-реномираните международни математически списания.
Проф. Янев е бил два мандата директор на Института по Математика и Информатика, член е на Общото събрание на БАН, председател на Комисията за математически науки и член на Президиума на Висшата Атестационна Комисия.
Той е дългогодишен Председател на Организационния комитет на международните летни конференции по Теория на вероятностите и Математическа статистика, Президент на Българското статистическо Дружество и член на Международния Статистически Институт. Създател е на програмата по Вероятности и Статистика към Факултета по Математика на СУ. Председател на Организационния комитет на първия световен конгрес по разклоняващи се стохастични процеси.
Професор дмн. Николай Янев е известен на своите колеги (у нас и в чужбина) като запален ветроходец и отличен сърфист, почитател на Черно море и на своя любим град Поморие, чиято слава той разнася по целия свят.
ЙОРДАНКА БОНЧЕВА (1932 – 2011)
Състезателка по волейбол с принос за утвърждаването и възхода на този спорт в България
Удостоена със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №61/02.02.2012 г.
Йорданка Бончева е родена на 19 август 1932 година в Поморие. Израснала е в бедно, многодетно семейство. Още като ученичка прави първите си стъпки във волейболната игра. Много скоро Данчето усвоява тънкостите на волейбола и се утвърждава като най-добрата състезателка в Поморие и Бургаска област.
Развитието, утвърждаването и възходът на волейбола – жени в България през 50-те и 60 -те години на миналия век са тясно свързани с името на Йорданка Бончева. Благодарение на физическите ѝ качества, съчетани с голямата и любов към волейбола, упоритост, хъс и умение да общува и напътства колежките си в играта я водеща фигура и отличен капитан на „Славия“, а по-късно и на Националния отбор.
Неоценим е нейният принос за спечелването на републиканските титли през 1955, 1957, 1958, 1961 година, а също така и състезанията за купата на НРБ през 1954, 1956, 1957 година. Тя оставя ярка следа в европейския клубен турнир през 1961/1962 година, когато нашите славистки се класират на второ място. В резултат на 18- годишната си състезателна дейност Йорданка Бончева е завоювала 1 бронзов, 10 сребърни и 7 златни медала.
Всяко поколение си има своите герои. Йорданка Бончева е една от героите на нашето време, определяни като звездните момичета и най-добрите спортисти на всички времена.
НЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО СЛИВЕНСКИЯ МИТРОПОЛИТ ИОАНИКИЙ (1939 – 2024)
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №422/20.12.2012 г.
Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Иоаникий (светското му име е Иван Георгиев Неделчев) е роден на 02 март 1939 година в с. Пет Могили, Новозагорска околия, Сливенска област. Произхожда от религиозно и благочестиво християнско семейство и още от раждането си е причислен към светата Православната църква чрез светото тайнство Кръщение.
Високопреосвещеният митрополит е завършил Софийската духовна семинария и Софийска духовна академия. Защитил е научна степен “Кандидат на богословските науки” в Московската духовна академия. Завършил е едногодишна специализация по богословие в гр. Берн – Швейцария.
След завършване на висшето си образование от 1966 до 1980 г. Митрополит Иоаникий е служил последователно като: протосингел на Сливенска митрополия, протосингел на Старозагорска митрополия и викарен епископ на Сливенски митрополит Никодим. В аналите на Сливенска епархия денят 23 март 1980 г. е паметен, защото клирът и православният народ единодушно избират тогавашния Велички епископ Иоаникий за наследник на овдовелия Сливенски митрополитски престол.
Сливенският митрополит Иоаникий е известен сред църковните среди като един от най-подготвените богослови. Неговите трудове по тези въпроси са водещи в църковната практика на Българската православна църква. Ползва се с обич, уважение и доверие сред клира, православното изпълнение и различните институции в епархията.
Всички тези качества, изискуеми от Устава на Българската православна църква, Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Иоаникий притежава в пълна мяра и това го нарежда на първите места сред достойните български архиереи.
Д-Р ДИМИТЪР МАСЪРОВ (1934– 2014)
Уважаван лекар и дългогодишен служител в МБАЛ – Поморие
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №1144/07.10.2014 г.
Димитър Масъров е роден на 01 май 1934 г. в с. Бата, община Поморие. Завършва РАБФАК – Заводско училище в Бургас, а висшето си образование получава в Медицинския университет – гр. Пловдив през 1960 г. Започва работа по назначение в родното си село Бата като участъков лекар в здравната служба.
От 1966 г. до 1985 г. работи като рентгенолог в Районна болница – Поморие. През 1986 г. е назначен в Санаторно-курортния комплекс, където работи и след пенсионирането си. Последните 5 години преди да си отиде работи в Здравна къща – гр. Несебър.
Отличен ловец и дългогодишен член на ловно-рибарски съюз – гр. Поморие. Участвал е във всички дейности, свързани с работата на ловната дружинка.
ЙОРДАН МАРИНОВ
Художник със световно признание
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №1251/23.12.2014 г.
Йордан Маринов е роден на 15 октомври 1944 година в град Българово, но ученическите му години преминават в Поморие. Оттогава датира и неговата съдбовна връзка с морето.
През 1971 г. завършва ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий“, специалност монументално изкуство.Член е на СБХ от 1978 г., а от 1980 до 1991 г. е главен художник на град Поморие.
За Олимпийските игри през 1980 г. в Москва младият творец проектира мозайката на стадион „Лужники“, а неговите монументални стенописи, дърворезби и металопластика постепенно „превземат“ училища, обществени сгради, хотели и кметства в цяла България.
Йордан Маринов има много самостоятелни изложби в България и Германия, както и участия в изложби в Канада, САЩ, Япония, Германия, Белгия, Франция, Италия, Англия, Турция, Сърбия, Холандия. Негови творби притежават и редица частни колекции в различни страни на Европейския съюз.
Поморие живее в картините на художника с прелестите на изгревите и залезите, плажовете, лятната омара, градската архитектура. Всеки образ владее света на неговите чувства и артистични пристрастия.
ЯНКА ДЕЛЧЕВА ИВАНОВА
Народна певица
Удостоена със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №804/03.04.2018 г.
Янка Делчева Иванова, известна под името Янка Танева е родена на 18.09.1927 г. в гр. Каблешково, общ. Поморие. Още от дете е запленена от магията на народната песен. През 1951 г., композиторът Филип Кутев я открива като талант за създаване на Държавен ансамбъл. Янка Танева е тракийска народна певица с най-ниския контраалт на България.
Следват много турнета и фестивали в страната и извън нея, където тя печели множество награди и като индивидуален изпълнител. Реализира многобройни записи в БНР – София.
За своята 33 годишна кариера, като една от основателките и солистка на ДАНПТ „Филип Кутев”, Янка Танева е наградена с орден „Кирил и Методий” III и I степен. Тя е изпяла най-трудните и ниски партии в хора на знаменитите песни, като: „Лале ли си, зюмбюл ли си”, „Полегнала Тодора”, „Мене ли любиш любе” и много други, станали достояние на целия свят, превърнали се в емблема на Държавния ансамбъл за народни песни и танци /ДАНПТ/.
По време на 70-годишната си певческа кариера, Янка Танева е пяла и с формациите „Големите български гласове”, „Ангелите” и „Космически гласове”, с които не спира да пътува през годините и да печели аплодисменти.
ЕЛЕНА МУРДЖЕВА
Общественик
Удостоена със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №919/27.09.2018 г.
Елена А. Мурджева е родена на 03.06.1942 г. в Поморие, където завършва средното си образование. 10 години работи като учител в ЦДГ „Яна Лъскова” в Поморие, където учи своите възпитаници на любов към България и родното, развивайки широка културно-масова дейност.
Признанието за усилията, упоритостта и таланта ѝ не закъсняват и през 1971 година е избрана за член на Изпълнителния комитет и секретар на Градския съвет в Поморие. Под нейно ръководство и инициатива за първи път в града се въвеждат гражданските ритуали и се изгражда модерната тогава Ритуална зала. Като отговорник по образованието Мурджева способства за изграждането на детски градини и училище. Възстановява празника на града – Гергьовден и слага начало на приятелските връзки между Поморие и Неанхиало. Елена Мурджева е и първият обществен защитник в Община Поморие.
Като председател на тракийското дружество „Одринска епопея” работи неуморно за тракийската кауза. Наградена е с най-високото отличие на Съюза на тракийските дружества в България – златен медал с лента „Капитан Петко Войвода”, а дружество „Одринска епопея” – със златен плакет „120 години организирано тракийско движение”. На национално ниво Мурджева е един от най-изявените дейци на движението. Голяма е заслугата й за организацията и провеждането на ежегодния тракийски събор „Гергьовден” в Поморие.
МАРГАРИТА ГЮРОВА (1956 – 2013)
Дългогодишен културен деятел
Удостоена със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №993/28.12.2018 г.
Маргарита Гюрова е родена на 2 април 1956 г. в гр. Поморие. От ранна детска възраст животът й е трайно свързан с Читалище „Просвета” – Поморие. Участва като рецитатор в състава за художествено слово, а по-късно и като актриса в читалищния театър. Участва в повече от 20 театрални постановки и печели лауреатски звания и призови награди, както като актриса, така и като художествен ръководител.
През 1986 г. Маргарита Гюрова е избрана за секретар на Читалище “Просвета 1888”. Тя е в основата на всички идеи, които читалището успява да реализира. Организатор и реализатор на вечеринки, срещи с писатели и поети, изложби, концерти и националните литературни празници “Яворови дни”. Голямата й любов остава театърът.
Носител на множество награди и отличия за своята културна и обществена дейност: Отличник на министерството на културата, Почетна награда на Фондация “Яворов” – Чирпан, награди за ролите си в театъра от балкански и международни фестивали, Почетен знак “100 години читалищен театър „Просвета”, Почетен знак „1300 години България”, Почетна статуетка „50 години Яворови дни – Поморие” и много други. Тя е един от организаторите и инициаторите за възстановяването на Съюза на народните читалища и член на Управителния съвет в първите години. Името й е популярно и уважавано в националните културни среди в България.
Маргарита Гюрова е една от 150-те български съвременни жени, които работят в обществената сфера и имат заслуги към обществото, ползват се с признание и популярност, и притежават качества за отличаването им като бележити българки. За своя дългогодишен труд в духовната сфера е включена в първата по рода си българска енциклопедична книга “Бележити български жени”.
ТЕОДОСИ ГУДЖУКОВ
Общественик, дарител, със значителни заслуги за развитието на инфраструктурата, културата, образованието и здравеопазването на Поморие
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС №148/29.04.2020 г.
Теодоси Гуджуков е общественик и е един от най-големите дарители на поморийските творци, писатели и на манатир „Свети Георги“. Роден е на 15 април 1940 г. в гр. Поморие. Започва образованието си от Поморийската политехническа гимназия. Дипломира се с отличие във ВИНС „Димитър Благоев“ гр. Варна, по специалността „Икономика на строителството“.
Трудовата си дейност започва като Ръководител на служба „Архитектура и благоустройство“ към Градски общински съвет Поморие. С учредяването на новите Общински народни съвети е избран за общински съветник и за зам.-председател на Изпълнителния комитет на Общинския народен съвет Поморие – два мандата, от 1979 г. до 1987 г. През първия мандат като заместник-кмет отговаря за образованието, здравеопазването, социалните дейности, културата и работа с младежта и спорта, а през втория мандат отговаря и за транспорта, търговията и туризма.
През 1987 г. е назначен за директор на БКС Поморие, което впоследствие се трансформира в АД „Строима“, с принципал Общински народен съвет Поморие. От 1993 г. до 2002 г. е директор на Банка ДСК – Поморие, където след почти 43-годишен трудов стаж се пенсионира. От 2005 г. е управител на частна строителна фирма, която поддържа успешната си дейност и до настоящия момент.
Най-значимите лични приноси на Теодоси Гуджуков за развитието на гр. Поморие са свързани с разработването, одобряването и началото на реализирането на Общия градоустройствен и регулационен план на града. Той ръководи и активно участва в планирането, финансирането и изграждането на пристанището за обществен транспорт, както и в изграждането на укрепителната стена против абразия и свлачищата по морския бряг. Под негово ръководство и с негово активно участие е положено началото на канализация на отпадните и дъждовни води в старата част на града.
В продължение на 9 години Теодоси Гуджуков активно участва в развитието на здравеопазването, образованието и художествената култура в града. През тези години са построени сгради на медицинските служби в с. Каменар и с. Порой, разширена е базата на учебните заведения в с. Порой и с. Дъбник, разкрит е социален патронаж в гр. Поморие, изграден е Летният театър „Пейо Яворов“.
Значим е приносът му в превръщането на традиционните Яворови дни в културно събитие от национален мащаб. Той лично участва и материално подпомага подготовката на 60-то юбилейно издание на Яворовите тържества през 2018 г. Многократно е подпомагал автори от града в издаването на техни трудове за историята на Поморие. С негово активно участие бе изградена паметна плоча в памет на загиналите руски войни за освобождението на България.
МИЛЧО ТАЛЕВ
Общественик, художник, дългогодишен председател на НЧ „Просвета 1888“ – гр. Поморие и ръководител на ГХГ „Дечко Стоев“ – гр. Поморие, с принос и активно участие в културния и обществен живот на града
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС № 1146/18.04.2023 г.
Милчо Талев е роден през 1958 г. в Шумен. Живее и получава средното си образование в Плевен. През 1997 г. завършва ВТУ „Кирил и Методий“ със специалност графика при професор Иван Маринов.
Участва в много национални и международни изложби и е носител на отличия и награди от тях. Талев има над 50 самостоятелни изложби в Швейцария, Чехия, Германия и Италия. Някои от неговите картини се намират в Националната художествена галерия – София, в галериите в Плевен, Смолян, Разград, Търговище, Бургас, както и в галерии и частни колекции в Швеция, Нидерландия, Германия, Португалия, Гърция, Австрия, Швейцария, Англия САЩ, Израел и други. Като един от най-изявените съвременни български художници, негови произведения са отпечатани в десетки каталози и списания в страната и чужбина.
Като дългогодишен председател на НЧ „Просвета 1888“ Талев е активно ангажиран с основната организация на културните програми, фестивали, концерти, работа по проекти и най-важните събития за града като „Яворови дни“, „Море от вино“, „Седмица на морето“. Благодарение на организирания от Талев пленер „Светът е море“ осезаемо се обогатява фондът на ГХГ „Дечко Стоев“ и градската културна среда.
Под ръководството на Милчо Талев Градската художествена галерия „Дечко Стоев“ се превърна в една от най-реномираните и стойностни галерии в страната. Много жители и гости са се обогатили с показаните шедьоври на автори, като Владимир Димитров – Майстора, Мърквичка, Антон Митов, Иван Милев, Дечко Узунов, Никола Маринов, Димитър Казаков – Нерон и много други.
Непрекъснатият принос на Милчо Талев в личен план и като обществена фигура го правят неразривно свързан и неотделим от Поморие. Той работи безкористно за възпитание у младите хора на естетически вкус и любов към красивото. Всичко това е достатъчно основание Талев да заеме достойно място в българския творчески елит.
БОЯН ЧИМОВ
Поет и общественик, член на Съюза на българските писатели
Удостоен със звание „Почетен гражданин на Поморие” с Решение на ОбС № 1104/07.03.2023 г.
Боян Чимов е роден на 21.12.1941 г. в село Ковачевци, обл. София. Израства в гр. Карнобат в семейството на свещeник. Завършва успешно богословие и българска филология.
Дълги години работи като гимназиален учител по български език и литература. В Поморие се установява през втората половина на шестдесетте години на миналия век. Започва работа първо като учител, а след това като директор на училище „Николай Лъсков“. От 1974 г. е учител в Професионалната гимназия по отдих и туризъм „Алеко Константинов“. През 1990 година спечелва конкурс за директор на СОУ „Иван Вазов“ в гр. Поморие. Като такъв важно негово постижение е изучаването на предмета „религия“ от първи до четвърти клас. За повече от три десетилетия преподавателска дейност в Поморие, стотици ученици са възпитани с вдъхновение и отдаденост от Боян Чимов, в почит към вярата, любов към българския език и литература, традициите и родния град.
От месец август 1998 година Боян Чимов е на работа като старши експерт в Районния инспекторат по образованието в гр. Бургас. От началото на 2000 година е повишен като началник на отдел „Организация на средното образование“. От месец февруари 2002 година е директор на ОУ „Св. Княз Борис I” – гр. Бургас. В това училище приключва професионалната си кариера през 2005 година.
Боян Чимов се включва активно в културния и обществен живот на Поморие. Участва в създаването на общинския съвет по култура. Подготовката и провеждането на „Яворовите дни“ се превръщат години наред в негова съдба. Негови книги са представяни нееднократно по време на тези литературни празници. Благодарение и на неговите усилия „Яворовите дни“ прерастват в национални поетични празници, които довеждат в Поморие плеяда от творци, завоювали върхове в българската поезия и култура. Като председател на управителния съвет на НЧ „Просвета 1888“ работи безкористно за развитие на читалищната и културна дейност в града в продължение на много години. Чимов е един от инициаторите за създаване на единна писателска общност в град Бургас. Член е на Съюза на българските писатели.
Автор е на книги, художествена публицистика и сценарии. Цялото творчество на Боян Чимов е неразривно свързано с духовността, историята и бита на Поморие и вплетената в него тема за Яворов.