Община Поморие напомня на всички кандидати за преброители и контрольори в предстоящото Преброяване през 2021 г., че срокът за подаване на документи изтича на 30.10.2020 г. Документите за кандидатстване са достъпни на сайтовете на Националния статистически институт и на Община Поморие, а подаването се извършва в Центъра за административно обслужване на Община Поморие, с адрес гр. Поморие, ул. “Солна” 5, гише № 1, всеки работен ден от 8.30 ч. до 17.00ч.
Преброяването на населението и жилищния фонд е най-мащабното статистическо изследване в България. То се провежда веднъж на 10 години и обхваща населението, живеещо постоянно на територията на страната. Досега са проведени 17 преброявания и при всички са използвани преброители и контрольори.
За да се преброи цялото население у нас и наличните сгради по време на последното преброяване, проведено през 2011 г., бяха наети близо 45 хил. преброители и контрольори в цялата страна, въпреки че тогава за първи път се осъществи преброяване онлайн и над 40% от населението се възползва от него.
През 2021 г. по време на 18-ото преброяване на населението очакванията за онлайн преброени лица са доста по-високи, поради което е предвидено да се наемат около 30 хил. преброители и контрольори. Те ще трябва да посетят всички сгради и жилища в страната, да преброят непреброените онлайн лица, а където те са преброени, да вземат електронен код, който се получава от информационната система.
Защо да стана преброител?
Да бъдеш преброител е възможност да получиш не само допълнителна временна работа и допълнително възнаграждение. По време на преброяването преброителите ще придобият допълнителни знания и умения за дейността на Българската статистическа система и Европейската статистическа система.
Да участвате в екипа на преброяването е кауза, в която можете да се включите, за да научите и каква е днешната България в числа. Данните се използват, за да можем заедно да променим нашата страна и да я направим по-добро място за живеене. Числата ще станат основа на бъдещите политики, основани на информацията от преброяването. През следващото десетилетие данните ще предоставят възможност на правителството, областните и общинските ръководства да вземат обективни решения и да предлагат мерки. Следващото преброяване е след 10 години, не пропускайте шанса си да се включите сега!
Какво конкретно работят преброителят и контрольорът?
На всеки преброител ще бъде възложено с договор да преброи предварително определени преброителни участъци, в които обикновено живеят около 200 – 250 лица в около 80 – 100 жилища. Възможно е един участък да съдържа повече или по-малко хора и жилища в зависимост от особеностите на населеното място. Например в големите градове, ако в един вход на блок има 100 апартамента и около 300 живеещи в тях, вероятно това ще бъде един участък. Или ако в едно малко село има 10 души и 50 къщи, един преброител ще трябва да преброи и съседно село също с малко хора и сгради.
В периода на преброяването преброителите ще посещават домовете от 1 до 15 февруари 2021 г. във времето от 8.00 до 20.00 ч., включително събота и неделя. При посещението те ще се легитимират със служебни карти, съдържащи трите имена, служебен номер и снимка, както и защити, които показват, че картата е автентична. Всеки преброител се отчита на своя контрольор за свършената работа.
Всеки контрольор отговаря за своя контролен район, който включва преброителните участъци средно на петима преброители. Контрольорите консултират и подпомагат преброителите в тяхната работа.
Кой може да стане преброител и контрольор?
Задължителни изисквания за кандидатите за преброители и контрольори са те да са навършили 18 години, да имат поне средно образование, да не са осъждани.
Всички преброители и контрольори ще преминат еднодневно обучение, на което ще бъдат разяснени правата и задълженията им, както и начинът на попълване на преброителните карти. След успешно завършено обучение ще получат необходимите материали за предстоящата работа.