ПИТАНЕ:
от общинските съветници: Милен Манолов, Найден Пулакев, Божидар Янушев, Веселин Анестиев и Ива Кусева
Относно: мерки за предотвратяване на наводнения в община Поморие
(…) С оглед на моментната ситуация и катастрофалните наводнения в Централна и Източна Европа и потенциалната опасност тези бедствия да засегнат и България, както и на основание чл.33, ал.1, т.4 от ЗМСМА, желаем да получим информация по следните въпроси:
- Какви мерки и действия са били предприети от страна на общината за предотвратяване на наводнения при проливни дъждове, предвид нарастващата опасност от подобни бедствия?
- Какви конкретни планове и стратегии са предвидени за подобряване на системата за дренаж и контрол на водите в община Поморие?
- Извършено ли е превантивно почистване на шахти, канали, дерета и корита на реки в общината? Ако да, моля да предоставите информация за обхвата на тези дейности и времевия график за тяхното изпълнение.
- Какви са сроковете за бъдещи превантивни действия и планове, които ще осигурят адекватна защита на общината от потенциални наводнения?
ОТГОВОР:
- Какви мерки и действия са били предприети от страна на общината за предотвратяване на наводнения при проливни дъждове, предвид нарастващата опасност от подобни бедствия?
Общините, като съставни части на единната спасителна система, получават ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ от областните управители на база прогноза на НИМХ за влошаване на метеорологичната обстановка за очаквани интензивни и значителни по количество валежи от дъжд, силна гръмотевична дейност, градушка, шквал и др. (…) При възникване на бедствено положение или предпоставки за такова, оперативният дежурен по Общински съвет по сигурност /ОДОбСС/ Поморие е инструктиран незабавно да уведоми председател и секретар на Общински съвет за намаляване на риска от бедствия /ОбСНРБ/ на община Поморие за предприемане на последващи действия, както и да докладва на дежурния по Областен съвет по сигурност Бургас за: обстановката в момента и причинените щети; наличие на електрозахранване и питейна вода в засегнатия район; сили и средства, участващи в преодоляването на последиците, и нужна ли е помощ за справяне с проблемите.
- Какви конкретни планове и стратегии са предвидени за подобряване на системата за дренаж и контрол на водите в община Поморие?
Към момента се извършват строителни дейности по спечеления проект на община Поморие „Основен ремонт на улици, тротоари и реконструкция на прилежащата им ВиК инфраструктура, намиращи се в ЦГЧ на гр. Поморие“, като дъждовните води ще бъдат обрани и заустени в морето.
Предвижда се проектиране на дъждовна канализация за отводняване на ул.“Ангел Кънчев“ и кръстовището, което се образува между ул.“Ангел Кънчев“ и ул.„Мусала“.
Предвижда се проектиране на дъждовна канализация за отводняване на кръстовището между ул.“Крайбрежна“ и улиците “Цар Петър“ , “Европа“ и „ Поп Сава Катрафилов“.
В същия проект ще бъде включено отводняване на цялата ул.“Цар Петър“ и частично на ул.“Поп Сава Катрафилов“.
- Извършено ли е превантивно почистване на шахти, канали, дерета и корита на реки в общината? Ако да, моля да предоставите информация за обхвата на тези дейности и времевия график за тяхното изпълнение.
На територията на община Поморие се извършва превантивно почистване на дерета и корита на реки, които преминават в урбанизираните територии на община Поморие. Тези дейности се извършват основно преди есенните и пролетните дъждове, както и при настъпила необходимост. Почистването на шахтите и каналите на територията на община Поморие се извършва по график и при необходимост от ВиК район Поморие със специализирана техника.
- Какви са сроковете за бъдещи превантивни действия и планове, които ще осигурят адекватна защита на община Поморие от потенциални наводнения?
В изпълнение на чл. 26, ал. 1 от Наредба за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасна експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях, и за осъществяване на контрол за техническото състояние, два пъти годишно се назначава общинска комисия с хидроспециалист за извършване на технически прегледи на язовирите общинска собственост, дадени на концесия или под наем, както следва: яз. „Емирско “ в землището на с. Белодол, яз. “Чаталдере “ в землището на гр. Каблешково, яз. “Читакдере “ в землището на гр. Каблешково и яз. „Бата“ в землището на с. Бата.
Резултатите от техническите прегледи се отразят в констативни протоколи, които се въвеждат в информационната система на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/.
Регулярно се актуализират и утвърждават аварийните планове на язовирите на територията на община Поморие, в това число: яз. „Косовец“ в землището на с. Косовец с оператор – ДП „Управление и стопанисване на язовири“; яз. “Ахелой“ и яз. „Порой“ с оператор – „ВиК-Бургас” ЕАД.
Общинският съвет за намаляване на риска от бедствия /ОбСНРБ/ – Поморие се активира до нивото, необходимо за наблюдение, подкрепа, координиране и / или ръководство в зависимост от събитието, като ръководството и координацията ще се осъществяват чрез щаб за координация на действията при възникване на бедствие на територията на община Поморие.
При възникване на кризисна ситуация или бедствие на територията на община Поморие се активират всички сили и средства на общинските предприятия, фирми, доброволното формирование към община Поморие, кметовете на населените места, както и местни жители.
С пълния текст на въпроса и отговора може да се запознаете ТУК
Отговорът е официално внесен в деловодството на Общински съвет Поморие на 28.11.2024 г.