Министерството на труда и социалната политика обяви началото на кампанията по набиране на проектни предложения по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Основната цел на програмата е изграждане на достъпна среда в съществуващи жилищни сгради и прилежащите им пространства за хора с увреждания и осигуряване на лична мобилност за тяхното социално приобщаване, като се отчитат и специфичните им потребности. Програмата се изпълнява на проектен принцип, обхващайки територията на всички общини в Република България.
Срокът за подаване на предложенията от кандидатите е от 21 август до 30 септември 2019 г. Програмата се реализира в два компонента, както следва:
– Компонент 1 „Достъпна жилищна среда“ – за финансиране изпълнението на инвестиционни проекти за изграждане на достъпна среда в съществуващи жилищни сгради и прилежащите им пространства, която се ползва безвъзмездно и по нестопански начин;
– Компонент 2 „Лична мобилност“ – приспособяване/ преустройство на лично моторно превозно средство, необходимо за осигуряване на личната мобилност на човек с трайно увреждане, и обучение за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство, отчитайки специфичните потребности на всяко лице.
По Компонент 1 от програмата може да кандидатства всеки собственик на индивидуална жилищна сграда, който е: лице с трайни увреждания и се придвижва с инвалидна количка; лице, в чието семейство има член с трайни увреждания, придвижващ се с инвалидна количка; дете с определени вид и степен на увреждане, придвижващо се с инвалидна количка и с постоянен адрес в същата индивидуална жилищна сграда.
Възможност да се възползва от финансирането ще има и всяко юридическо лице – сдружение, учредено и вписано по Закона за управление на етажната собственост, когато собственик на жилище в жилищната сграда в режим на етажна собственост е лице, отговарящо на гореописаните условия.
По Компонент 2 от Програмата може да кандидатстват хора с трайни увреждания с доказан дефицит на долни и/или горни крайници, въз основа на медицинска експертиза. Необходим е и документ за оценка на физическата годност на водача, кандидат за придобиване на правоспособност за управление на МПС, от транспортните областни лекарски експертни комисии (ТОЛЕК) или от транспортната централна лекарска експертна комисия (ТЦЛЕК).
*Човек с трайно увреждане може да кандидатства в рамките на годината и по двата компонента, но поотделно – с две отделни заявления.
**По смисъла на настоящата програма за член на семейството се смята и лице над 18-годишна възраст с трайно увреждане, придвижващо се с инвалидна количка, с което собственикът на индивидуална жилищна сграда или на жилище в жилищната сграда в режим на етажна собственост е в родствена връзка и полага постоянно лични грижи за него.
Получените проектни предложения и по двата компонента ще бъдат оценени и одобрени, след което ще се сключат договори за финансирането с кандидатите, които ще трябва да си изберат изпълнители. След същинското изпълнение на дейностите, те ще бъдат проверени и отчетени, за да бъде извършено разплащането им през месец декември.
Повече за програмата може да прочетете по-долу, както и в сайта на Министерството на труда и социалната политика: https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=POLICIESI&lang=&I=796
ДОПУСТИМИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ФИНАНСОВА РАМКА ПО КОМПОНЕНТ 1
Допустими за финансиране по Компонент 1 са проектните предложения за: извършване на СМР в съществуващи жилищни сгради на лицата по чл. 6, ал. 1 и/или в прилежащите им външни пространства, но в рамките на урегулираните поземлени имоти, в които са разположени. По смисъла на § 5, т. 29 от допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията „жилищна сграда“ е сграда, предназначена за постоянно обитаване и състояща се от едно или повече жилища, които заемат най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ.
В допустимите за финансиране по Компонент 1 проектни предложения трябва да са предвидени единствено СМР за изграждане/поставяне на съоръжения за преодоляване на различни нива в жилищните сгради, в т.ч. рампи, подемни платформи и асансьори, съответстващи на изискванията за достъпност по Наредба № 4 от 2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания, за които е налице одобрен инвестиционен проект и издадено разрешение за строеж/поставяне. За финансиране по Компонент 1 не се допускат проектни предложения, в които са предвидени дейности:
– свързани със стопанска дейност (инвестиционна, търговска или др.) на кандидатите;
– свързани с придобиване на активи за бъдещо използване в стопанската дейност на кандидатите;
– по проекти, финансирани със средства по други програми на държавата и/или общините със същата цел;
– реализирани преди одобряването на проекта и извън срока на изпълнението му.
Администрирането на дейностите по програмата – организацията, координацията и оперативният контрол (по документи и на място), се осъществява от специализирани звена в Министерството на труда и социалната политика – по Компонент 1 „Достъпна жилищна среда“ и по Компонент 2 „Лична мобилност“.
Финансовата рамка на проектните предложения по Компонент 1 е между 10 000 лв. с ДДС (минимална стойност) и 100 000 лв. с ДДС (максимална стойност) на едно проектно предложение.
РЕД И УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО КОМПОНЕНТ 1. УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСТИМОСТ.
Звеното по Компонент 1 разработва образци на формуляри за кандидатстване и съпътстващи документи за всяка процедура, касаеща достъпна жилищна среда, включително контролни механизми за проследяване и отчитане на изпълнението на съответните финансирани дейности. Образците на формуляри и документи се актуализират от звеното по Компонент 1 при необходимост. По Компонент 1 се кандидатства ежегодно на проектен принцип, като за целта чрез изготвена от звеното за Компонент 1 обява в интернет страницата на МТСП се оповестява кампания за набиране на проектни предложения. Освен обявата в интернет страницата на МТСП се публикуват всички формуляри и документи. На посоченото в обявата място и в посочения срок всеки кандидат, негов законен представител или упълномощено от него лице може да подаде заявление, изготвено по образец Приложение – Заявление, заедно с последователно подредени документи към него.
Условията за допустимост на проектните предложения по Компонент 1 са следните:
– кандидатът да е лице по чл. 6, ал. 1;
– кандидатът да е представил декларация, изготвена по образец Приложение Декларация;
– проектното предложение да предвижда единствено изграждане/монтиране на рампа и/или подемна платформа, и/или асансьор;
– кандидатът да е представил одобрен инвестиционен проект (по чл. 184, ал. 1 от Закона за устройство на територията) и издадено към него разрешение за строеж/поставяне;
– общата стойност на проектното предложение да е между 10 000 лв. с ДДС и 100 000 лв. с ДДС;
– кандидатът да не е финансиран по Компонент 1 през последните 10 години.
Всички получени по време на кампанията проектни предложения се вписват в специален регистър, изготвен по образец Приложение – Регистър по Компонент 1, съдържащ наименование на проектното предложение, идентификационен номер, както информация за актуален статус.
ДОПУСТИМИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ФИНАНСОВА РАМКА ПО КОМПОНЕНТ 2
По Компонент 2 е допустимо финансиране за: изменение в конструкцията (приспособяване/преустройство) на органите за управление на моторно превозно средство (МПС); приспособяване (преустройство) на органите за управление на МПС и обучение за придобиване на правоспособност за управление на МПС от кандидата при липса на такова.
Финансовата рамка на проектните предложения по Компонент 2 е до 8000 лв. с ДДС (максимална стойност) на едно проектно предложение.
Всички получени по време на процедурата проектни предложения се вписват в специален регистър, съдържащ наименование на проектното предложение, идентификационен номер, както и информация за актуален статус.
РЕД И УСЛОВИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО КОМПОНЕНТ 2. УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСТИМОСТ.
Звеното по Компонент 2 „Лична мобилност“ разработва образци на формуляри за кандидатстване и съпътстващи документи за всяка процедура, касаеща кандидатстване за финансиране на дейности за приспособяване (преустройство) на органите за управление на лично моторно превозно средство, необходими за осигуряване на личната мобилност на хора с трайни увреждания по настоящата програма, включително контролни механизми за проследяване изпълнението на финансираните дейности. Образците на формуляри и документи се актуализират от звеното по Компонент 2 при необходимост.
По Компонент 2 от програмата се кандидатства ежегодно на проектен принцип, като за целта звеното по Компонент 2 изготвя информация, която се публикува на интернет страницата на МТСП. На интернет страницата на МТСП се публикуват и всички формуляри и документи.
Условията за допустимост на проектните предложения по Компонент 2 са следните:
– кандидатът да е сред допустимите лица и да липсват;
– проектното предложение предвижда изпълнение на дейности, за които липсват обстоятелствата: (за липса на двойно финансиране, липса на публични
задължения и липса на предвидени в проектното предложение дейности, свързани с изменение в конструкцията на регистрираното пътно превозно средство и бъдещо използване, извън целите, осигуряващи личната мобилност и социален интегритет на кандидата);
– общата стойност на проектното предложение да е до 8000 лв. с ДДС;
– кандидатът да не е финансиран в предходен период по Компонент 2 през последните 5 години.
Всички постъпили проектни предложения се вписват в специален регистър, съдържащ наименование на проектното предложение, идентификационен номер, както и информация за актуален статус и се разглеждат за допустимост, като за всяко от тях се попълва контролен лист за проверка на съответствието с условията за допустимост.
-Проектните предложения, които не отговарят на условията за допустимост, не се оценяват и не се предлагат за финансиране по програмата.