О Б Я В А
МЕСТНА ИНИЦИАТИВНА ГРУПА – ПОМОРИЕ
Открива процедура за подбор на проектни предложения
за предoставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP002-1.010 МЯРКА 11:“ТЕХНОЛОГИЧНО РАЗВИТИЕ И ИНОВАЦИИ”
Оперативна програма: „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020”;
Приоритетна ос 1 : „Технологично развитие и иновации“;
Основна цел на процедурата: Повишаване на иновационната дейност на МСП в тематичните области на ИСИС чрез разработване и/или внедряване на иновации в МСП на тези територии, както и насърчаване на частните инвестиции в научни изследвания и иновации. Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
- НАИМЕНОВАНИЕ НА МЯРКАТА ОТ СТРАТЕГИЯТА ЗА ВОМР
Процедура за подбор на проекти за изпълнение на BG16RFOP002-1.010 МИГ-Поморие Мярка 11:„Технологично развитие и иновации“ от Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИГ-Поморие с три крайни срока за кандидатстване.
- ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ
Малки или средни предприятия съгласно Закона за малките и средни предприятия (ЗМСП).
- ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ
- Допустими дейности по Елемент А „Разработване на продуктови и/или производствени иновации от предприятия“::
- Извършване на приложни научни изследвания, тествания, изпитвания и измервания (вкл. създаване на програми и методики), свързани с разработването на продуктова и/или производствена иновация;
- Проучване, придобиване и прилагане на резултати от научни изследвания, технологии, know-how, непатентовани открития, права по интелектуална собственост;
- Защита на интелектуална собственост на национално и международно равнище;
- Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии;
- Изработване на икономическа оценка, финансова оценка и техническа оценка на разработваната продуктова и/или производствена иновация;
- Разработване на технологии за производство на продуктова и/или производствена иновация;
- Изработване на пазарни анализи и проучвания, маркетингови планове за пазарна реализация на продуктова и/или производствена иновация;
- Организиране на промоционални събития в България, свързани с популяризиране на продуктова и/или производствена иновация.
ВАЖНО: Проектните предложения, подадения по Елемент А „Разработване на продуктови и/или производствени иновации от предприятия“ следва да включват минимум една от дейностите по т. 1 – 4, посочени по-горе в т. I. А.
Забележка: В случай, че проектното предложение включва дейности по т. 5. – 8. от т. I.А, те следва да бъдат включени в плана за изпълнение на дейностите по проекта и тяхното изпълнение следва да стартира задължително след приключване на изпълнението и верификацията от страна на УО на дейностите по т. 1. – 4. от т. I.А.
- Дейности за информиране и публичност.
- Допустими дейности по Елемент Б „Внедряване на продуктови и/или производствени иновации от предприятия“::
- Придобиване на ново оборудване, необходимо за внедряване в производството на иновативната продуктова и/или производствена иновация.
- Придобиване на права на интелектуална собственост върху иновациите, които ще бъдат подкрепяни по процедурата.
- Придобиване/разработване на специализиран софтуер, необходим за внедряването на иновативната продуктова и/или производствена иновация.
- Консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите.
Забележка: „Консултантски услуги в подкрепа на иновациите“ означава консултиране, подпомагане и обучение в областта на трансфера на знания, придобиването, защитата и експлоатацията на нематериални активи, използването на стандарти и на правилата, които ги уреждат; „помощни услуги в подкрепа на иновациите“ означава осигуряване на бази данни, библиотеки, пазарни проучвания, лаборатории, етикети за качество, изпитване и сертифициране с цел разработване на по-ефективни продукти, процеси или услуги.
III. Дейности за информиране и публичност.
Пълният набор от мерки за информиране и публичност (визуализация), които бенефициентите трябва да прилагат при изпълнение на проекти, финансирани от ЕСИФ, се съдържа в „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация“ 2014-2020, който може да бъде намерен на интернет страницата на Управляващия орган:
http://www.opcompetitiveness.bg/module3.php?menu_id=359
- ПЕРИОД ЗА ПРИЕМ И НАЧИН НА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Първият краен срок за подаване на проектните предложения е 19.06.2019 г., 16:00 часа.
Вторият краен срок за подаване на проектните предложения е 19.12.2019 г., 16:00 часа. (Приемът по втори краен срок за подаване на проектни предложения ще се проведе в случай, че са налични остатъчни средства по съответните елементи на процедурата, от първия краен срок за подаване на проектни предложения).
Всяко проектно предложение, което е подадено след първия краен срок за кандидатстване, но преди изтичане на втория краен срок за кандидатстване, ще се счита подадено в рамките на втория краен срок.
Всяко проектно предложение, което е подадено след втория краен срок за кандидатстване, ще бъде отхвърлено и няма да бъде разглеждано по процедурата.
Място на подаване на проектните предложения: Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се осъществява изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
- БЮДЖЕТ НА ПРИЕМА
Втори краен срок: Ще се използват остатъчни средства по съответните два елемента на процедурата след приключване на първия прием, в случай че е наличен свободен финансов ресурс.
- МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА ФИНАНСОВАТА ПОМОЩ, ПРЕДОСТАВЯНА ЗА ПРОЕКТ
Минималните и максимални размери на безвъзмездната финансовата помощ за конкретен проект и на общите допустими разходи за конкретен проект, независимо по кой от двата елемента на процедурата: Елемент А „Разработване на продуктови и/или производствени иновации от предприятия“ или Елемент Б „Внедряване на продуктови и/или производствени иновации от предприятия“ е подаден, са:
Минимален размер на безвъзмездната финансовата помощ за проект – 30 000 лв. (15 338,76 евро)
Максимален размер на безвъзмездната финансовата помощ за проект – 250 000 лв. (127 822,97 евро)
Максималният размер на общите допустими разходи за всеки проект е в рамките на 391 166 лева (200 000 евро).
Максималният размер на допустимите разходи за проект, който може да бъде предоставен на бенефициент в стратегията за местно развитие, е до левовата равностойност на 200 000 евро.
Максималният интензитет на безвъзмездната финансова помощ (БФП) е до 90 % от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
- ЛИЦЕ/А ЗА КОНТАКТ И МЯСТО ЗА ДОСТЪП ДО ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ
Лице за контакт: Николай Бояджиев, office@mig-pomorie.eu, 0879 89 01 65;
Пълният пакет документи за кандидатстване са публикувани на следните интернет адреси:
- на сайта на Сдружение „МИГ Поморие“ – http://mig-pomorie.eu/;
- на сайта на ОПИК – http://www.opcompetitiveness.bg, opic.bg ;
- на сайта на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Структурните фондове и Кохезионния фонд на Европейския съюз в Република България – http://www.eufunds.bg.