Наименование на проекта: “Солта – традиция и културно богатство на Поморие”
Административен договор № МДР-ИП-01-117/21.07.2022г.
№ на проекта от ИСУН: BG14MFOP001-4.080-0003-C01
Финансиращ орган: Програма за морско дело и рибарство 2014-2020
Наименование на процедурата: МИРГ Поморие Мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район“
Код на процедурата: BG14MFOP001-4.080
Срок за изпълнение – от 21.07.2022г. до 30.11.2023г.
Обща стойност: 390 661.03 лв. без ДДС
Финансиране от ЕС: ЕФМДР – 332 061,88 лв. без ДДС; Национално финансиране – 58 599,15 лв. без ДДС
Кратко описание:
Настоящото проектно предложение „Солта – традиция и културно богатство на Поморие“ е за ремонтно-възстановителни дейности на сградата на „Музей на солта“ гр. Поморие и прилежащата солна инфраструктура в ПИ с идентиф. 57491.501.403 по КК на гр. Поморие, община Поморие. Предвижда се качествено подобрение в експозиционни пространства чрез текущ ремонт, нов дизайн и специализирано оборудване, както и текущ ремонт на солната инфраструктура около Музея на солта, което ще допринесе за повишаване привлекателността на рибарския район, като място за живеене, чрез инвестиции за подобряване средата на живот в посока развитие на туризма и свързаната с това инфраструктура.
Посредством безвъзмездната финансова помощ, чрез която ще се реализира конкретното проектно предложение, ще се спомогне и за подобряване на цялостния облик на града и неговата привлекателност, което е от изключителна важност, с оглед на това, че туризмът е структуроопределящ отрасъл за икономиката на град Поморие.
Местоположението на Музея на солта, позволява подкрепата на културния туризъм също така да генерира увеличаване на предлагането и покачване стойността и на класическия морски туризъм, който въпреки високото си вече развитие и утвърждаване, е застрашен от голяма конкуренция, породена от глобализацията. Връзката между културните и природни ресурси на района, го правят атрактивна и конкурентна туристическа дестинация. Дори в европейския контекст Поморие е град с голям потенциал на туристическо развитие, състоящ се в неговото културно наследство. С изпълнението на проектните дейности ще се повиши привлекателността на рибарския район, чрез подобряване средата на живот и насърчаване на морското и културното наследство.
Цел/и на проекта: Основната цел на проектното предложение е извършване на ремонтно-възстановителни дейности на сградата на Музея на солта в гр. Поморие и прилежащата солна инфраструктура, чрез което ще се повиши привлекателността на рибарския район и ще се подобри средата за живот на територията на МИРГ-Поморие.
Обновяването на туристически обект- Музей на солта, гр. Поморие, ще допринесе за функционалното използване на културното и морското културно наследство на територията на МИРГ- Поморие и в допълнение с разнообразните културни дейности, които ще се провеждат в Музея на солта след изпълнението на проектните дейности ще допринесе за диверсификация на местната икономика, създаването на заетост и укрепване на местната идентичност.
Най-общо проектното предложение цели насърчаване на социалното приобщаване, намаляването на бедността и икономическото развитие на територията на МИРГ „Поморие” чрез формулираните конкретни цели:
1) Повишаване привлекателността на рибарския район, като място за живеене, чрез инвестиции за подобряване средата на живот, културни дейности, насърчаване на културното наследство, в т.ч. морското културно наследство, социални услуги и др.
2) Диверсификация на дейностите в рибарския район и тяхното използване, като потенциал за създаване на заетост и възможности за укрепване на чувството за местна идентичност
Така заложените цели напълно съответстват на мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район” от Стратегията за ВОМР на МИРГ Поморие, Специфична цел 2.2 от Стратегията: “Повишаване качеството на живот и привлекателността на територията на МИРГ „Поморие““, която ще допринесе за постигане на Приоритет 2 „Диверсификация на сектор „Рибарство и аквакултури” в посока развитие на туризма и свързаната с това инфраструктура“ от Стратегията за ВОМР на МИРГ Поморие.
В резултат от изпълнението на проектните дейности ще се постигне насърчаване и подпомагане на инвестициите в създаването, подобряването или разширяването на малки обекти от средата на живот, туристическото, културното, природното и морското наследство, разнообразяване на социалните услуги и диверсификация на дейностите на територията на МИРГ-Поморие.
Очакваните резултати от изпълнението на дейността могат да бъдат обобщени по следния начин:– Извършени СМР за Текущ ремонт на сграда на „Музей на солта“- гр.Поморие и прилежащата солна инфраструктура в ПИ с идентификатор 57491.501.403 по КККР на гр. Поморие, Община Поморие“- подобрени средства за експониране: табла, витрини, осветителни тела; ремонтирани солни тигани и предварителни изпарителни тигани и каналите към тях, валове, кристализатори, лугов басейн, лавут, дървена рампа – атракцион, подпорна стена, рампа за осигуряване на достъпна среда за хора в неравностойно положение два дървени шлюза, подмяна на изгнилите дъски и колове на валовете и каналите в басейните, почистени дъна, подменени дъски и носещи дървени колчета на солни клетки, ремонт на канала на езеро – изпарител. – закупени ДМА: потопяема дренажна помпа за замърсени/ солени води; аудио гидове- 40 броя; широкоекранен телевизор за експониране; система от мултимедиен проектор и автоматичен екран; система за видеонаблюдение; нов тип микроскоп.
Този документ е създаден в рамките на проект: “Солта – традиция и културно богатство на Поморие” по процедура BG14MFOP001-4.080 – МИРГ Поморие Мярка 4 „Инвестиции в качеството на живот и привлекателността на рибарския район“, който се осъществява с финансовата подкрепа на „Програма за морско дело и рибарство“ 2014-2020г., съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейски фонд за морско дело и рибарство. Цялата отговорност за съдържанието на публикацията се носи от община Поморие и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ПМДР 2014-2020г.