Информация за кандидатстване за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по процедура BG16RFOP001-2.003 „Енергийна ефективност в периферните райони-3” на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020
Управляващият орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. (ОПРР) обяви процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-2.003 „Енергийна ефективност в периферните райони – 3” по Приоритетна ос 2 „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“ на ОПРР.
Община Поморие е бенефициент по Приоритетна ос 2: „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“ на Оперативна програма Региони в растеж 2014 – 2020 г. по процедура BG16RFOP001-2.003 „Енергийна ефективност в периферните райони – 3”. Дейностите по настоящата процедура ще се осъществяват на територията на град Поморие, като се предвижда чрез нея да продължат инвестициите за повишаване на енергийната ефективност в обществени и жилищни сгради.
Безвъзмездната финансова помощ се предоставя чрез подбор на проектни предложения, като община Поморие ще кандидатства с проекти, които ще се оценяват по определени критерии.
В рамките на ОПРР 2014-2020 ще се предоставя финансова помощ на общините на 28 града опорни центрове от 4-то ниво на националната полицентрична система за подобряване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради, чиито собственици трябва да са регистрирали сдружения на собствениците (СС) по реда на чл.25, ал.1 от Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС).
Предвид обстоятелството, че проектните предложения на 28-те общини се състезават на конкурентен принцип по посочените по-горе показатели, проектите на Община Поморие може да не получат финансиране.
Сдруженията на собствениците кандидатстват пред община Поморие, като подават Заявления за интерес и финансова помощ (Приложение № 6), придружено от следните документи:
- Приложение №7 – Справка за ССО;
- Приложение №8 – Покана за свикване на Общо събрание на Собствениците на сдружение;
- Приложение №9 – Протокол от поставянето на покана;
- Приложение №10 -Протокол от Общо събрание на Сдружение на собствениците;
- Приложение №1 към Приложение №11 – Декларация за минимални и държавни помощи;
- Приложение №12 – Декларация от нечлен на Сдружение на собствениците;
- Приложение №13 – Покана за свикване на Общо събрание на собствениците (ако е приложимо);
- Приложение №14 – Протокол от поставянето на покана (ако е приложимо);
- Приложение №15 – Протокол от Общо събрание на собствениците (ако е приложимо);
Сдруженията на собствениците кандидатстват пред Общината, като подават Заявление за интерес и финансова помощ (ЗИФП). Съгласно критериите за подбор, определени от общината и съобразени с Насоки за кандидатстване по Оперативната програма, сгради, които отговарят на изискванията, ще бъдат включени в проектно предложение за получаване на безвъзмездна финансова помощ.
Общината сключва договор за финансиране със СС на сградите, които отговарят на критериите за допустимост и подбор и които са включени в проектно предложение за кандидатстване за безвъзмездна финансова помощ.
Допустими за кандидатстване са следните видове многофамилни жилищни сгради:
- многофамилни жилищни сгради, които са масивни сгради и са проектирани преди 26 април 1999 г., в 28-те града от 4-то йерархично ниво;
- многофамилни жилищни сгради с жилищно предназначение, строени по индустриален способ: ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство); ППП (пакетно-повдигани плочи); ЕПК (едроплощен кофраж); пълзящ кофраж и разновидностите им в 28-те града от 4-то йерархично ниво.
Съгласно критериите за техническа и финансова оценка на проектните предложения ще се дава предимство на по-големи жилищни сгради – с над 20 самостоятелни обекта.
Допустимите дейности за финансиране са:
- Дейности по конструктивно възстановяване/усилване, които са предписани в техническия паспорт на сградата;
- Мълниеотводни и заземителни инсталации, които са предписани в техническия паспорт на сградата, съгласно Наредба №4/20.12.2010г. за мълниезащита на сгради, външни съоръжения и открити пространства;
- Изпълнение на мерки за енергийна ефективност, които са предписани в обследването за енергийна ефективност за сградата:
- По външните сградни ограждащи елементи:
- подмяна на дограма (прозорци, врати, витрини и др.);
- топлинно изолиране на външните ограждащи елементи (външни стени, покриви, подове и др.);
- По системите за поддържане на микроклимата:
- основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина/котелни стопанства или прилежащите им съоръжения, вкл. смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект;
- изграждане на системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми източници за енергийните потребности на сградата, ако това е технически възможно и икономически целесъобразно;
- ремонт или подмяна на системите за отопление, охлаждане и вентилация на сградата за повишаване на енергийната ефективност;
- реконструкция на вертикалната система за отопление в хоризонтална;
- ремонт или подмяна на електрическата инсталация и изпълнение на енергоспестяващо осветление;
- инсталиране на система за автоматично централизирано управление на топлоподаването при локални източници;
- инсталиране на система за автоматизирано централизирано управление на осветлението;
- газифициране на сгради (монтиране на газов котел и присъединяване към градска газоразпределителна мрежа, когато е налична в близост до сградата;
- СМР на жилищни сгради, които обхващат ремонт и реконструкция на различни части на сградата (покрив, стени, стълбищни клетки и площадки, коридори, асансьори и др.), могат да бъдат финансирани само ако с предложените мерки по проекта по ОПРР 2014-2020 сградата постигне най-малко клас на енергопотребление „С“ и минимум 60% енергийни спестявания на първична енергия. Тези мерки трябва задължително да са предписани в техническия паспорт на сградата.
- Съпътстващи строителни и монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на сградата в резултат на изпълнените мерки с енергоспестяващ ефект. Съпътстващите строителни и монтажни работи са свързани единствено с възстановяването на първоначалното състояние, нарушено в резултат на обновяването на общите части и на подмяната на дограма в самостоятелния обект.
- Извършване на обследвания за енергийна ефективност, вкл. оценка на разходната ефективност за инвестицията и технически обследвания на многофамилни жилищни сгради;
- Осигуряване на достъпна архитектурна среда.
За жилищни сгради, за които с внедряване на предвидените енергоспестяващи мерки не се постигат повече от 60% енергийни спестявания, могат да бъдат финансирани с БФП единствено задължителните енергоспестяващи мерки, задължителните мерки, свързани с конструктивното укрепване и мерките за осигуряване на достъпна архитектурна среда.
Ако в техническия паспорт на жилищна сграда, която не постига минимум 60% енергийни спестявания, са предписани мерки, които не се отнасят до конструктивното възстановяване/ усилване на сградата, те не са допустими за финансиране с безвъзмездна финансова помощ.
Няма да се финансират:
- Подмяна на отоплителни тела в самостоятелните обекти;
- Подмяна на асансьори с втора употреба;
- Обзавеждане и оборудване в самостоятелните обекти.
Заявлението за интерес и финансова помощ (ЗИФП) с необходимите приложения се подава в срок до 17:00 ч. на 21.02.2020 г. на адрес: Община Поморие, гр. Поморие, ул. „Солна” №5, в Център за административно обслужване от 8:30 – 17:00 ч. всеки работен ден.
Необходимите документи за регистрация на Сдружения на собствениците и Заявлението за интерес и финансова помощ могат да бъдат получени от Център за административно обслужване.
Подробна информация за процедурата, начина на кандидатстване, образците на необходимите документи и процедурата за оценка на подадените заявления е налична на интернет-сайта на ОПРР www.bgregio.eu и на сайта на Община Поморие https://www.pomorie.bg/, „Енергийна ефективност в периферните райони – 3”.
Всички заинтересовани лица, ще могат да получат информация за възможностите за обновяване на жилищните сгради, критериите за допустимост, критериите и правилата за подбор, както и необходимите мерки, които следва да се предприемат от собствениците с оглед получаване на финансиране за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради на тел. 0596/22004.