ГЛОБИ И САНКЦИИ КЪМ ХОТЕЛИЕРИ И РЕСТОРАНТЬОРИ
Хотелиер или ресторантьор, който сключи договор с нерегистриран туроператор, туристически агент, хотелиер или ресторантьор, който няма право да извършва съответната туристическа дейност, се наказва с имуществена санкция от 5000 до 10 000 лв. (чл. 69)
Който предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция от 1000 до 10 000 лв. (чл. 72)
Който предоставя туристически услуги в категоризиран туристически обект с по-ниско качество от изискваното за притежаваната категория, се наказва с имуществена санкция от 1000 до 10 000 лв. (чл. 73)
Хотелиер, който при извършване на хотелиерство в средство за подслон не води заверен от съответната община регистър за настанените туристи, за реализираните нощувки и за националността на туристите, се наказва с имуществена санкция от 2000 до 20 000 лв. (чл. 74)
Който при извършване на хотелиерство в място за настаняване не води заверен от съответната община регистър за настанените туристи, за реализираните нощувки и за националността на туристите, се наказва с глоба от 100 до 1000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция от 200 до 2000 лв. (чл. 75)
Лице, което стопанисва туристически обект, в който на видно място не е поставено удостоверение за утвърдена категория или временно удостоверение за открита процедура за категоризиране, се наказва с имуществена санкция от 500 до 5000 лв. (чл. 77)
Който постави надпис в нарушение на
чл. 55, ал. 2 – Надписите за вида, наименованието и категорията на туристическите обекти не трябва да въвеждат в заблуждение туриста.
или предостави невярна информация за вида, наименованието и категорията на стопанисвания от него туристически обект, се наказва с глоба в размер от 100 до 1000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция от 500 до 5000 лв. (чл. 78)
Който не допусне длъжностно лице от контролните органи в подлежащите на контрол обекти или не предостави на контролните органи документи или информация, се наказва с глоба от 1000 до 10 000 лв. (чл. 83)
За неизпълнение на задълженията за предоставяне на информация в Министерството на културата и туризма по Единната система за туристическа информация се налага глоба от 100 до 1000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица – имуществена санкция от 200 до 2000 лв. (чл. 84)
Който не изпълни задължението си по
чл. 56, ал. 1 – При промяна на собствеността върху категоризиран обект, лицето, придобило собствеността, подава заявление до категоризиращия орган за отразяване на променените обстоятелства в Националния туристически регистър.
или чл. 56, ал. 2 – При промяна на наемателя на категоризиран обект, наемателят подава заявление до категоризиращия орган за отразяване на променените обстоятелства в Националния туристически регистър.
се наказва с глоба в размер от 100 до 1000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция от 200 до 2000 лв. (чл. 85)
Хотелиер или ресторантьор, който не изпълни задължението си по:
чл. 46, т. 4 – да постави в близост до входа на туристическия обект табелата по чл. 55, ал. 1 и следната информация:
а) фирмата и седалището на търговеца;
б) (изм. – ДВ, бр. 39 от 2004 г.) работното време на туристическия обект – за заведенията за хранене и развлечения;
в) името и фамилията на лицето, управител на обекта
или по чл. 47. (1) Лицата, осъществяващи хотелиерство, са длъжни:
- да обявяват цените на нощувките и на другите предлагани от тях услуги чрез ценоразпис, поставен на видно за потребителите място в близост до рецепцията и във всяка стая
- да обявяват цените така, че те да бъдат лесно разбираеми, да са четливо изписани и да не въвеждат потребителите в заблуждение
- цените задължително се обявяват и в левове
(2) Лицата, осъществяващи ресторантьорство в заведения за хранене и развлечения, са длъжни да съставят ценоразписи: лист-меню за кухненската и сладкарската продукция и карт-меню за алкохолни и безалкохолни напитки със съответните продажни цени и грамажи.
(3) Лист-менюто и карт-менюто трябва да бъдат предоставени на всеки потребител преди поръчката и при представяне на сметката.
(4) Лист-менюто и карт-менюто задължително се изписват и на български език.
(5) За всяка продажба на туристическа услуга задължително се издава документ за продажба, който съдържа най-малко данни за датата на продажбата, вида на услугата и цената.
се наказва с глоба в размер от 200 до 2000 лв., а едноличните търговци и юридическите лица – с имуществена санкция от 500 до 3000 лв. (чл. 86)
Закон за туризма